«ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ ««Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հուլիսի 4-ի արտահերթ նիստում:
Նախագծի նպատակն է հարկային մարմնին հնարավորություն ընձեռել, որպեսզի ընթացիկ հսկողության գործիքակազմով (մասնավորապես, հսկիչ գնման ուսումնասիրությամբ) պատշաճ հսկողություն սահմանվի նաեւ «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքով կանխիկ դրամով գումարի ընդունման սահմանափակումները չպահպանելու դեպքերի նկատմամբ, ինչպես նաեւ հնարավորություն նախատեսել շահումով խաղերի, խաղատների գործունեության կազմակերպիչների կողմից խաղասրահում խաղանիշերի (ժետոնների) փոխանակումը միայն անկանխիկ եղանակով իրականացնելու պահանջները խախտելու դեպքում կիրառել պատասխանատվության միջոց:
Սահմանվում է երկու հարյուր հազար դրամ տուգանք՝ յուրաքանչյուր դեպքի համար:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանի հավաստմամբ՝ նախագծի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված դեպքերում ու կարգով կանխիկ դրամով գումարի ընդունման սահմանափակումները, բացահայտումը եւ կանխարգելումը կատարել հարկային վարչարարության ընթացիկ հսկողության գործիքակազմով, շտկել «Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքում առկա վրիպակը:

The package of drafts on Making Amendments and Addendum to the RA Tax Code and on Making Addendum and Amendment to the Law on Gambling Games, Internet Gambling Games and Casinos was debated in the first reading at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs convened on July 4.
The purpose of the draft is to provide the tax authority with an opportunity to use the current control tools (in particular, the control purchase study) to establish proper control over the cases of non-observance of cash acceptance restrictions under the RA Law on Non-Cash Transactions, as well as to apply a measure of responsibility in case of violation of the requirements to carry out the exchange of tokens in the gambling hall only in a non-cash way by the organizers of gambling games and casino activities .
A fine of 200.000 AMD is imposed for each case.
According to the RA Deputy Chairperson Tsovinar Soghomonyan, as a result of the adoption of the draft, it is expected that the restrictions, detection and prevention of cash acceptance in the cases and procedure defined by the RA Law on Non-Cash Transactions will be carried out with the current control toolkit of the tax administration, and the existing mistake in the law on Gambling Games, Internet Gambling Games and Casinos.